Szkolimy się! – Szkolenie dla grup poszukiwawczo – ratowniczych.

W dniach 12-14.04.2023, dwóch naszych strażaków brało udział w szkoleniu dla grup poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie podstawowym, zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi z ośrodkiem szkolenia w Sieradzu. 

Przez trzy dni poznawaliśmy techniki pracy w bardzo trudnym terenie, jakim są gruzowiska. Nauczyliśmy się sposobów przeszukiwania zawalonych budynków, zabezpieczania niebezpiecznych konstrukcji oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscach bardzo trudno dostępnych i ciasnych aby na końcu osobę poszkodowaną ewakuować bezpiecznie  spod gruzów.

Mieliśmy również okazję popracować z psem ratowniczym oraz jego przewodnikiem co uświadomiło nam jak ogromną rolę pełnią czworonogi podczas tego typu akcji.

Ogromne słowa uznania dla opiekunów psów za ich poświęcony czas na szkolenia, szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia swoich pupili, aby co rok zdać egzamin potwierdzający zdolności psów do pracy w grupach poszukiwawczych OSP.