15.04.2017 Honorowa warta strażaków przy Grobie Pańskim.

Wieloletnią tradycją naszej jednostki jest pełnienie honorowej wart przy Grobie Pańskim. Od Wielkiego Piątku do Rezurekcji wartę oprócz nas pełnią także strażacy z OSP w Stemplewie i OSP w Piaskach. Tradycja pełnienia warty nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy a jej zwyczaj wywodzi się ze średniowiecza. Od XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać jednostki Straży Pożarnej, najpierw w wiejskich kościółkach, później również, w tych miejskich, warty przy Grobach zaciągali strażacy, głównie ochotnicy. 

Jak co roku strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe, w ręku trzymają halabardy, stoją we dwóch w postawie na baczność przez dwadzieścia minut po którym to czasie następuje uroczysta zmiana warty. W Wielką Sobotę strażacy tradycyjnie przygotowują ognisko, które jest bardzo ważnym elementem Liturgii tego dnia. Strażacy oraz orkiestra dęta posługują także podczas procesji rezurekcyjnej.