15.04.2017 Honorowa warta strażaków przy Grobie Pańskim.

Wieloletnią tradycją naszej jednostki jest pełnienie honorowej wart przy Grobie Pańskim. Od Wielkiego Piątku do Rezurekcji wartę oprócz nas pełnią także strażacy z OSP w Stemplewie i OSP w Piaskach. Tradycja pełnienia warty nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy a jej zwyczaj wywodzi się ze średniowiecza. Od XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać jednostki Straży Pożarnej, najpierw w wiejskich kościółkach, później również, w tych miejskich, warty przy Grobach zaciągali strażacy, głównie ochotnicy. 

Jak co roku strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe, w ręku trzymają halabardy, stoją we dwóch w postawie na baczność przez dwadzieścia minut po którym to czasie następuje uroczysta zmiana warty. W Wielką Sobotę strażacy tradycyjnie przygotowują ognisko, które jest bardzo ważnym elementem Liturgii tego dnia. Strażacy oraz orkiestra dęta posługują także podczas procesji rezurekcyjnej.

 

 

 

Wasze komentarze

komentarzy

Facebook Comments Plugin Powered byVivacity Infotech Pvt. Ltd.